Dr. Tuğçe Kızılay

Merhaba, Ben Dr.Tuğçe KIZILAY.

Sizlere bu yola inanan her doktor gibi fonksiyonel ve tamamlayıcı tıbba ardından antiaging tıbbına giriş hikayemi anlatacağım.

İlkokuldan beri sorunlu bir sindirim sistemim ve cildim vardı. Mide bulantıları, şişkinlikler, hazımsızlıklar, kilo alma verme dönemleri. Cabası bir isim bulunamayan zaman zaman vücudumun değişik yerlerinde gelip giden döküntülerim de yıllar boyu peşimi bırakmadı. Cilt rahatsızlıklarıma her zaman farklı isimler verildi ama aynı ilaçlarla tedavi edilmeye çalışıldı. Mide rahatsızlıklarım içinse yapılan endoskopiler sonucu herkesin çok yakından tanıdığı reflü, gastrit ve alkalen reflü (safra reflüsü) gibi tanılar aldım. Lise, üniversite ve mezun olduktan sonraki bir yıl boyunca tüm şikayetlerim ilaçlara rağmen devam etti. Bu işte, bu yaklaşımda bir hata olduğunu sadece semptomlarımın bastırıldığını ama kök nedenin tedavi edilmediğini farkettim, bu ilaçlarla yaşamaya mahkumdum.

Bu farkındalık beni bir arayış içine soktu. Hastalıkların kökenine inmek ve nedenini tedavi etmek gerektiğini düşündüm, bu konuyla alakalı dünyadaki gelişmeleri araştırdım, öğrendim ve öğrendiğim bütünsel yöntemleri kendimde uyguladım. Gerçek iyileşmenin ne demek olduğunu gördükçe hastalara bütünsel yaklaşımla faydalı olabileceğime ikna oldum ve bunu herkese anlatmak için yolumu çizdim. Bütünsel yaklaşımda dengeyi bulmanın, doğamıza dönmenin önemini bildiğim için TC. Sağlık Bakanlığı’nın Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Daire Başkanlığınca sağlanan Fitoterapi (Bitkibilim), Akupunktur, Cupping Terapi (Kupa Terapisi) ve Mezoterapi sertifika programlarını tamamladım. Sağlıklı beslenmenin ve stressiz bir yaşamın faydalarına inandığım için Stanford University’de Clinical Nutrition, Ayurvedic Maharishi University’de Ayurvedic Training for Health ve Transandantal Meditasyon eğitimlerini tamamladım. Bağırsaklardaki ve beyindeki dengeyi bulmak, hormon replasman tedavileri, kronik stresi kontrol altına almak, egzersiz, antioksidan destekler yani vücutta eksik olanı yerine koyup temeli sağlamlaştırmak mide-bağırsak sorunları, tiroid hastalıkları, eklem romatizması, fibromiyalji, diyabet, depresyon gibi kronik hastalıklarda vazgeçilmezim oldu. Bu yaklaşımın özellikle yaşlanma, baş dönmeleri, migren, otizm, kronik yorgunluk, hafıza kayıpları vb. hastalıklar üzerine etkilerini gördükçe nörobilim yani beyin bilimi ile bunu kombin etmeye karar verdim ve halen devam ettiğim Marmara Üniversitesi Nörobilim Doktora programına başladım. Bütünsel sağlık dediğimiz noktada, bu yaklaşımı estetik görünüm ve cilt güzelliği ile kombin etmek amacıyla Amerikadaki fonsiyonel ve yaşlanma engelleyici akımın öncülerinden olan American Academy of Anti-Aging Medicine bünyesinde Precision & Antiaging Medicine eğitimine başladım.

Tecrübeli olduğum alanlardan bazıları:

  • Akupunktur
  • Yaşlanma Engelleyici, Yenileyici ve Yaşlanmayı Geri Çeviren Tedaviler (Antiaging Medicine)
  • Koruyucu Hekimlik Uygulamaları
  • Mezoterapi
  • Fonksiyonel ve Bütünsel Tıp Uygulamaları
  • Metabolik Destek Tedavileri
  • Kupa Terapisi (Cupping-Hacamat)
  • Fitoterapi (Bitkisel Tedavi)