Sürdürülebilir Sağlık Yaklaşımı Nedir?
Sürdürülebilir Sağlık İçin Engellerinizin Farkında Mısınız?

Teknoloji ile iç içe yaşıyoruz, akıllı telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar, dünyayı küçülten iletişim biçimleri. Evlerimiz, buzdolaplarımız, klimalarımız bile akıllı. Gazeteleri, dergileri, kitapları dijitalleştirmiş durumdayız. Bunlar nedeniyle eskisine göre çok daha az hareket ediyor, sürekli manyetik alana maruz kalıyor, insanlarla göz göze iletişimi büyük oranda kaybediyoruz.

Kalabalık megapollerde yaşıyoruz. Beton ve çelikten yapılmış gökdelenler, toprağı örtmüş asfalt, çiçek kokularının yerini almış egzoz dumanı, kuş cıvıltısı ve su sesi yerine motor gürültüsü ve kornalar… Yolların kenarına dikilmiş üç beş çiçek ve palmiyeyi, moloz yığınlarını örten 10 cm’lik toprak üstündeki çim örtüsünü doğa kabul ediyoruz.

Doğal beslendiğinize inanıyor musunuz?

4 ay boyunca bozulmayan sütler, bir türlü ekşimeyen yoğurtlar, aylarca taze kalan hazır gıdalar, beyaz un, böceklenmeyen pirinç, glikoz şurubu, trans yağlar, gıda boyaları, şekli benzediği için tavuk ve yumurta zannettiğimiz o şeyler sizin hayatınızda yok mu? Meyveleriniz neden kurtlanmıyor sizce? Genetiği değiştirilmiş hububattan kaçıyorsunuz, peki dana eti ya da inek sütü tüketmiyor musunuz? Endüstrinin sadece biz insanları mı kötü beslediğini sanıyorsunuz? Hayatında taze ot görmeden tamamen GDO’lu soya ve mısır yemleri ile beslenen büyük baş hayvanların size gerçek et ve süt mü sunduğunu zannediyorsunuz? Sağlık, korunursa değerlidir, değerini anlamak için kaybetmeyi beklemeyin.

Geçtiğimiz 1 senede sizler kaç kez grip/soğuk algınlığı geçirdiniz?

Ailede kaç kişi romatizmal hastalıklarla boğuşuyor? Ya sindirim bozuklukları, depresyon, uyku sorunu yaşayanlar? Kaç kişi normal kilosunda ve kaçı obez? Kalp damar rahatsızlığı ya da yüksek tansiyon sebebiyle ilaç kullananlar? Şeker hastaları? Peki kronik eklem ve kas ağrıları çekenler? Çevrenizde bunların çoğu ile ilgili örnekler var değil mi? İşte sürdürülebilir sağlıktan uzak oluşumuzun ispatları… Değiştiremeyeceklerimizin yanında değiştirebileceklerimiz de var.

Bu konuda destek alabilirsiniz. Bu destek sizin ihtiyacınıza göre beslenme danışmanlığı, sağlık koçluğu, kötü alışkanlıklarla mücadele ya da yaşam tarzı danışmanlığı şeklinde olabilir. Doğru yönlendirmeyi aldığınızdan emin olmak mı istiyorsunuz? Küçük bir tüyo: Danışmanınızın aynı zamanda profesyonel bir sağlık personeli ise ve çok boyutlu bir ekip danışmanlığı alıyorsanız güvenilir ellerdesiniz demektir. Doğru kişileri bulun, ama geç olmadan mutlaka profesyonel bir destek alın, hasta olmayı beklemeden.