Dr. Dt. Asuman Kentli

Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Danışmanı

Brief info

İzmir Amerikan Lisesinden mezun olup Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazandığımda aslında geleceğime nasıl yön vereceğim belli olmuştu. Hastalarıma çare olmak, ağrılarından ve korkularından kurtarmak benim kariyer hedefim oldu. Yüksek Lisans eğitimimin devamı olarak Endodonti Ana Bilim Dalında doktora programını tamamlayarak 2001 yılında İstanbul’a geldim. Gerek hastane bünyesinde gerek özel Klinik pratiğim boyunca her zaman multi disipliner yaklaşımı ve konservatif bakış açısını benimsedim. Sadece hastalığı değil hastayı ve alışkanlıklarını anlamaya ve kalıcı çözümler üretmeye odaklandım.

44 yaşında ikizlerim olduğunda dünyanın en mutlu insanı bendim, mucize gibi bir şey olmuştu. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı olarak devam ettirdiğim akademik yıllarımı geride bırakarak bütün ilgimi çocuklarıma yönlendirmeye karar verdim. O yıllara kadar olan doğal beslenme ve sağlıklı yaşam tarzına olan ilgim daha da arttı. Permakültüre Giriş kursunu tamamladım. Şehir bahçeciliği ve sürdürülebilir tarım konusunda çalışmalarım oldu.

Ancak Alya ve Alaz 1.5 yaşına geldiklerinde ise dizlerim tutmuyor, merdiven inip çıkamıyor neredeyse ağrıdan yürüyemiyordum. Doktorum yan bağlarda yırtılma ve diz ekleminde dejenerasyon teşhisi koydu. Alternatif tedavi yaklaşımlarını da kapsayan uzun soluklu bir tedavi olacaktı. O arada reflü teşhisi de aldım ve hiçbir şey yiyemez oldum. Zaten 2 saatin üzerinde kesintisiz uykum yoktu, bu yorucu ve dinginleşemediğim akış içinde vertigo tanısı son noktayı koydu. İşte o an “A-ha” dedim bana ne oluyor!

Bazen insan, hayatın akışına kendisini öyle bir kaptırıyor ki kendini unutuyor, anı yaşamak yerine endişe ve kaygının hakim olduğu bir girdabın içinde kayboluyor. İşte ben de böyle bir döngüye saplandığımı fark edip, buradan çıkmaya karar verdim o an. Aynaya baktım ve gördüğüm yansımayı tanıyamadım.

İlk olarak kendim için bir şeyler yapmalıydım. Uzun yıllar önce yoga yaparken eğitmenim olan sevgili Ürün Kurtiç’in “Ayurveda’ya Giriş” kursuna başladım. Sanki ihtiyacım olan tüm sorular oradaydı ve cevapları aramaya başladım. Bedenime ve ruhuma özen göstermeye karar verdim. Bu süreçte değerli hocam ve dostum Dr. Sangeeta Sahi’den 100 saatlik “Ayurveda” ve Githa’dan “Aromaterapi” eğitimlerini aldım.

Beden, zihin ve ruh sağlığının dengede olduğu bir yaşamın ne kadar tatminkar ve mutlu, eğlenceli olabileceğini gördüm. Bu konuda daha da derinleşmek, kendime, aileme ve çevreme katkıda bulunabilmek amacı ile Amerika Birleşik Devletleri’nde bütünsel pratiği benimseyen sağlık çalışanları arasında giderek yaygınlaşan IIN Bütünsel Sağlık ve Beslenme Koçluğu (Integrative Health and Nutrition – Health Coaching) programına başladım.

Beslenme şeklimi ve uyku saatlerimi düzene soktum. Aromaterapiyi gündelik hayatımda sıkça kullanmaya başladım. Tekrar Yoga, Thai-Chi ve Nefes pratiğine başladım. Her değişim süreci gibi bu da kendiliğinden gerçekleşmedi. Devam ettirdiğiniz alışkanlıklardan vazgeçip yenilerini hayatınıza sokmak ve bunları sürdürülebilir kılmak kararlılık, motivasyon, çaba ve mutlaka destek gerektiriyor. Adım adım ve sabırla yürümek gerekiyor. Birileri sizi desteklemeden arzu ettiğiniz sonuçlara ulaşmak gerçekten zor. Ben bu desteği eşimden aldım, bu konuda beni çok cesaretlendirdi. Günlük küçük değişimler beni daha da motive ederken, onun yaptığım tüm Ayurvedik tarif denemelerini hiç itiraz etmeden son lokmasına kadar yemesi azmimi daha da besledi.

Değişim başlamıştı, ama sonuçlara erişmek tabii ki zaman aldı. Hemen beceremediklerinizin yarattığı başarısızlık duygusunun, hayal kırıklıklarının sadece bana ait olmadığını anladım. Böylece kendim için yaptığım “mutlu ve iyi yaşam” yatırımının başka hayatlara da dokunabileceğine karar kıldım. Ve IHN Bütünsel Sağlık Merkezi doğdu.

Hayat karşımıza sürekli yeni sınavlar çıkarıp bizi pozisyon almaya zorluyor. Bu sürprizlere kucak açıp üstesinden gelebileceğimize inanarak yolumuza neşeyle devam edebilirsek sağlıklı ve mutlu bir yaşama sahip oluyoruz. İşte şimdi IHN ekibiyle ben, danışanlarıma bu yolculukta rehberlik edeceğim. Gün gelecek bu evrensel yolculukta siz de çevrenize ışık veren bir muma döneceksiniz. Bazen sendeleseniz de doğrulup yola devam edeceksiniz. Tıpkı benim deneyimlediğim gibi, kendinize ve varlığınızın gücüne inanacaksınız.

Sevgiyle kalın….