Dr. Süleyman Kentli Kimdir?

Dr. Süleyman Kentli Onkoloji ve Tamamlayıcı Tıp

Brief info

1972 yılında İzmir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. 1991 yılında İzmir Fen Lisesi’nden mezun oldu. Dahiliye uzmanı olan dedesinin insan yaşamı üzerine etkilerine dair çarpıcı hikayelerle büyümüş bir torun olarak tıp doktoru olmaya karar verdi ve aynı yıl tek tercihi olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Bölümü’ne girdi. 1997 yılında tıp fakültesinden mezun oldu, 2002 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Radyasyon Onkolojisi ihtisasını tamamladı. 1 yıl kadar İzmir’de özel bir onkoloji kliniğinde uzman hekim olarak çalıştıktan sonra 2003 yılında ilaç sektörüne geçti. Uzun yıllar boyunca çok uluslu şirketlerin Türkiye organizasyonlarında tıbbi departmanlarını ve kurumsal ilişkilerini yönetti. Onkoloji, nörobilim gibi uzmanlık alanlarında ve nadir hastalıklar üzerine çalıştı.

Onkoloji, psikiyatri, kardiyoloji, göğüs hastalıkları ve romatoloji alanlarında çok sayıda özgün klinik araştırmaya imza attı. Bu alanlarda kullanılan ilaçların geliştirilme ve pazara arz süreçlerinde görev aldı. Sektörel kariyeri boyunca Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği bünyesinde Etik, Pazar Erişim ve Nadir Hastalıklarla ilgili değişik komite ve çalışma gruplarında görev aldı. Bu süreçte klinik hekimlik şapkasını hiç çıkartmadı. Klinisyenlik, araştırmacılık, ilaç geliştirme, ruhsatlandırma ve pazara arz süreçleri gibi endüstriyel batı tıbbına dair çok farklı perspektiflere sahip olduğundan bunun eksikliklerini de kolaylıkla fark edebiliyordu. Bu nedenle 2015 sonrası doğu tıbbına ve bütünsel sağlık kavramlarına ilgi duymaya başladı.

Hint Ayurvedik yaşam tarzı, beslenme ve sürdürülebilir tarım, Freud’dan Grof’a çağdaş psikiyatrinin devinimi, Avrupa ekolündeki tamamlayıcı tıp ile Amerikan fonksiyonel tıp akımları üzerine odaklandıkça top yekün sağlık için bütünü idrak etme ihtiyacının farkına vardı. Ayurvedik yaklaşımlarda deneyim kazanabilmek için Hint doktor Sangeeta Sahi ile çalıştı.

Dr Sahi’nin “Hücresel Bilinç Birliği” kuramı ve epigenetik teori üzerine odaklandı. Sahi’nin “Bilinçli Kanser” programını bitirdi. TC. Sağlık Bakanlığı’nın Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Daire Başkanlığınca sağlanan Ozon Terapisi ve Mezoterapi sertifika programlarını tamamladı. 2019 yılında faaliyete geçen IHN Bütünsel Sağlık Merkezi’nin kurucu ve yönetici ortağı olan Süleyman Kentli evli ve 5 çocuk babasıdır.